Na mieste je otázka prečo Siliguri, keď sme predsa šli vlakom do New Jalpaiguri... Odpoveď je jednoduchá :) Siliguri sa má k New Jalpaiguri (alebo NJP, Indovia jak známo milujú skratky) ako Hyderabad k Secunderabadu (alebo možno ako Secunderabad k Hyderabadu.... ťažko povedať), ale výsledok je že sú to dve mestá viac - menej spojené dohromady.
Do New Jalpaiguri (nie, nikto ma nedonúti začať používať tie príšerné skráteniny) sme dorazili po dosť krušnej noci presne podľa mojich očakávaní načas. Okrem toho že vlak bol napráskaný fúkalo, ale keď som sa zahalila do spacáku tak mi bolo príliš teplo... ráno som sa teda zobudila dosť skoro, spratala si spacák a zvyšok cesty som strávila čítaním To Kill a Mockingbird, knižky ktorú som si kúpila v antikvariáte v Hyderabade.
Keď sme konečne opustili vlak v New Jalpaiguri, zjednali sme za štyridsať rupií rikšu do Siliguri, zákerne sme zabránili vodičovi vziať dvoch neplatiacich pasažierov, a keďže než sme tam došli bolo skoro desať, rozhodli sme sa vybaviť si rovno povolenie na vstup do Sikkimu.
Sikkim je totiž síce časťou Indie, ale vzhľadom k tomu že je na hraniciach s Čínou, a myslím že sú tam aj nejaké spory, dosť dlho tam bol vstup zakázaný, a aj keď teraz je to už len formalita, stále je tam dosť silná "military presence".
Dali sme sa teda odviezť na Sikkim Nationalised Transport, kde sídli aj úrad na udeľovanie povolení, a šli sme sa dotázať čo a ako.
Úrad bol úplne prázdny, ale čoskoro sa objavil upratovač, ktorý nás usadil v pohodlnej sedačke a vyzval nás aby sme počkali. My sme počkali, a vida, za pár minút sa objavil tibetsky vyzerajúci úradník, ktorý si od nás vzal pasy, vydal nám jednostranový formulár ktorý sme vyplnili, odovzdali sme po jednej fotke a odišli sa naraňajkovať.
Lonely Planet sa Siliguri vôbec nevenuje, a tak sme boli vydané napospas okolitému svetu bez akýchkoľvek informácií o stravovaní. Domáci nás odkázali na kantínu, a tak sme svoje raňajky skonzumovali v pravom a nefalšovanom staničnom bufete. Namiesto mojich volských očí som dostala masala omelette, a ač bola stráviteľná, nebolo to presne to čo som si predstavovala.
Z okna sme zahliadli turistov ktorí žiadali o permit chvíľu po nás ísť na stanicu, a tak sme rýchlo dojedli a šli sa spýtať čo s našimi povoleniami. A vida, už boli pripravené, platné od dnes 15 dní. Dostali sme papier s dvoma kópiami a naspäť pasy, a čelili sme dileme čo ďalej.
Pôvodný plán bol ísť zo Siliguri do Darjeelingu, tam zotrvať do druhého dňa a presunúť sa do Gangtoku, odkiaľ by sme šli na výlet, a vrátili sa do Siliguri na vlak do Kalkaty.
Ale, zrejme osvietené zhora, sme sa rozhodli tento plán modifikovať. Keď už máme to povolenie, prečo neísť do Sikkimu rovno? Okrem toho cesta z Gangtoku do Siliguri je asi tak dvakrát taká dlhá ako z Darjeelingu, a tak si ju radšej odbavíme rovno než aby sme sa potom strachovali že nestihneme vlak keby sa niečo stalo.
Možnosti prepravy do Gangtoku sú v zásade dve - buď autobus, alebo shared jeep. Bus stál Rs 70, jeep 120. Rozhodli sme sa pre jeep (našťastie sídlia hneď vedľa seba), ale ten ktorý bol práve pripravený vyraziť sa nám nepozdával - boli voľné už len dve posledné miesta, jedno za vodičom s troma ďalšími pasažiermi, a jedno úplne vzadu kde sa sedí na priečnych laviciach po stranách kufra.
Nadháňač mal ale pre nás okamžite riešenie - ďalší jeep pôjde za pár minút, a môžme mať dve miesta hneď vedľa vodiča. To sa nám páčilo, upísali sme sa, a rýchlo rýchlo nakúpili naokolo zásoby ovocia a vody na cesty, vycikali sa a netrpezlivo čakali na odchod.
Pár minút sa pretiahlo na hodinu a štvrť - jeep totiž vyrazí až keď je plný, a na začiatku sme boli jediní pasažieri. Pomaly sa nejakí nazbierali, a tak po dvanástej sme boli konečne schopní vyraziť. S Katkou sme to neniesli najlepšie, a keby šiel bus (ktorý inak chodil každú hodinu, ale zrovna keď sme ho potrebovali tak nešiel) tak si aj vezmeme naspäť peniaze a ideme ním.
No ale nakoniec sme predsa len vyrazili.. cesta bola výborná, lepšia než som videla vo väčšine Indie, ač vzhľadom k drsnému podnebiu v Sikkime sme očakávali skôr opak, ale napriek tomu ma ťahalo na spanie, hlavička mi kinkala a bolo mi aj trošku blbo, ale nakoniec sme v Rangpo splavne prekročili hranicu do Sikkimu, boli zaregistrované do veľkej knihy, dostali pečiatky do pasov a splavne pokračovali 40 km do Gangtoku.
Gangtok je situovaný okolo rieky do kopca, ale do akého! Všetky ulice vedú hore (alebo dole, ako sa to vezme... či je pohár poloplný alebo poloprázdny - pre mňa viedli HORE :)) a než sme od stanoviska jeepov došli do nami vybraného hotela - Modern Central Lodge, bolo mi teda pekne teplo.
Zrejme to na mne bolo vidieť, pretože sme dostali izbu na 1. poschodí (majiteľ sa zjavne obával že vyššie by som nedošla), osprchovali sa, a šli sme sa s majiteľom, což bol mladý Tibeťan s briadkou, dohodnúť na výlet.
Vybrali sme si Yumthang Valley, a z cenovej ponuky sme si vybrali variantu za Rs 3 300 na 4 dni/ 3 noci. Fotky nás ešte utvrdili v našom rozhodnutí, ale sneh na nich nás presvedčil že budeme potrebovať dodatočné vybavenie. Vybrali sme sa teda do mesta, a hneď pri hoteli sme objavili obchod North Face, kde sme boli očarené goretexovou výstrojou za priateľské ceny... no uvidíme :)
Prešli sme sa po Gangtoku, a boli fascinované - bola tam PEŠIA ZÓNA! Žiadne smradľavé rikše, motorky, trúby, ľudia milí a priateľskí ale bez snahy o finančný profit z turistov... (teda odhliadnuc od príšerných cien za výlety samozrejme :)) proste úžasné. Na hlavnej ulici neboli skoro žiadne obchody so suvenírmi, ledva sme objavili čiapky - ale nekúpili. Tak zajtra.
Ešte sme zašli na net podať správu domov o zmene plánov a že nebudeme v dosahu, a na večeru sme zapadli do nášho hotelu na momo - niečo ako slovenské pirohy plnené buď zeleninou, alebo rôznymi druhmi mletého mäsa, a k tomu čaj s medom servírovaný v krásnych čínskych hrnčekoch s pokrývkou.
Zoznámili sme sa s Caroline, ktorá bude našou spoločníčkou na výlete do Yumthang Valley, a ešte sa k nám má pridať nejaký Nór. Zistili sme že máme vlastne hrozné šťastie, pretože keby sa nebola nazbierala skupina aspoň štyroch ľudí tak by sa nám výlet dosť predražil. Plus ostatní chceli tiež vyraziť už zajtra ráno... ideálne.
Tiež sme sa dozvedeli že sme prišli vo výborný čas - 28. februára je Losar, tibetský Nový rok, a ktorý sa oslavuje tancami v predvečer, a pujou plus pitím a jedlom v deň nového roku... a my sa práve vrátime z výletu! Ozaj nás s Katkou v Siliguri osvietilo keď sme sa rozhodli ísť najprv do Sikkimu :)
Na zajtra sme zvažovali východ slnka na Tashi Viewpoint... najprv sme boli rozhodnuté neísť, pretože vraj nechodia shared jeeps inzerované v Lonely Planet (zrejme preto že ešte nie je sezóna), a tak by sme museli vstať pekne skoro a vyšlápnuť si 8 km do kopca pešo.. a to sa mi zas tak veľmi nechcelo, hlavne keď nás potom čaká 6 hodín v jeepe do Lachungu. Ale nakoniec sme si povedali že počasie je nestále, a po novoročnej party sa nám asi nebude chciet vstávať, a ktovie či v Darjeelingu uvidíme Khangchendzongu keď je tam vraj stále hmla, a nastavili budík na 5.00.